Ana içeriğe atla

19 Eylül 2014

Bilinen dinlerin kesişimleri ve ayrılıklarıyla sadece genel gruplar olduğuna inanıyorum.
Önemli olan inanç! Yapman gereken; birşeye inanıp onun gereklerini yerine getirmek.
İşte çoğumuzun dini aynı olmasına rağmen inandıkları farklı. Kimi paraya, kimi kula, kimi sevgiye, kimi şöhrete.. böyle uzar gider.
Ben müslümanlıktan öğrendim hac'ın önemini. Amaç o dinin doğduğu yerde (genel anlamda) inananların toplanıp kültür zenginliği oluşturması ve unutmaması..
Dedim ya, din tamam belli ama inançlar farklı. Benim inancıma göre hac; doğduğum yere ziyarettir. Evet dinimin doğduğu yer değil, benim doğduğum yer önemlidir.
Müslümanlık olmasaydı tıpkı atalarım gibi Şaman olacaktım. Ben inancımın gereğini yaptıktan sonra Tanrı beni sevmeyecek miydi? (Sonuçta o zamanlar müslümanlık yoktu.)

Buraya her gelişte illa hac ziyaretimi (EFG binasının arkası) yaparım. Daha dünyadan bir haberken buraya ameliyata gelirdim güle oynaya.. Tanrı şükürlerimi kabul etsin.

GATA Haydarpaşa'da

 

Her gelişte daha da karışıyor bu hastahane, labirentin ta kendisi.
Hiç unutmuyorum. Yaş 6-7, babam yokken odasına gelip babamı soranlara "O hastahaneye gitti, siz gelmesini bekleyecekseniz ben çağarıp geleyim." diyip fırlardım. Onlarda boyuma bakıp arkamdan bağırırlardı "Dur gitme, koca hastahane, kaybolursun bide.." Amaa bırak kaybolmayı babamı da bulurdum..
Hâlâ bu labirentte en ufak aradığımı buluşlarımda büyük mutlu oluyorum.