Ana içeriğe atla

28 Kasım 2019

Daha on beş gün öncesi ailece bir pazarlama stretejisinin içinde kaldığımızda, bir daha böyle bir durumda kaldığımızda lütfen birbirimizi çok ciddi bir şekilde uyaralım. Eğer satıcı ilk etapta senin kara kaşına kara gözüne bir miktar indirim yapıyorsa ve hemen şimdi diye satış hızlandırıcı ayağa düşmüş pazarlama taktıklerini kullanıyorsa; arkana bakmadan uzaklaşmak gerek ordan. Şimdi düşünüyorum da bu denli duygularla oynamanın cezai bir yaptırımı olmalı. Çok ağır, çok kötü bu.. 

Bir yıldır ciddi ciddi almayı düşündüğüm yüksek fiyatlı bir ürünün tanıtımı denk geldi ve dün akşam gittim. Ben Alman firması, kullanışlı bir ürün derken; öğrendim ki elden ele kataloglardan kozmetik ürün satan firmalar gibi satış da yapıyorlarmış. Sadece e ticaret üzerinden ilerlediklerini düşünmüştüm. Hayal kırıklığı oldu benim için. Satıcıların birbirleri üzerinden uçuk rakamlarda gelir elde etmesi çok aşşağılıkça bence, ikna yeteneğimi kulanıyorum adı altında bariz sömürü. 

Zaten almayı düşündüğüm bir ürünle birilerinin cebine uçuk rakamlar sokucam; peki neden, o insanın diğerlerinden ne iyi özelliği var ki iknasını bile kullanmasına gerek yok..Velhasıl sabah vermem gereken bir cevap vardı benimle iletişim kuran satıcıya. Tamam desem içime sinmez, demesem olmaz almak istiyorum sonuçta. Bu kadar zor olmamalı. Ama ben kestirip atamıyorum da, durduk yere derdim oldu. 

Lili'ye danıştım. Fikri temelde benimle aynıydı. Fakat önerileri kendimle özdeşleştiremedim. En son bana on beş gün öncesini hatırlattı. Bir an kaldım, bu hatırlamam gereken bir şey idi. Saniyeler içerisinde oldu olanlar. Aklıma Munay Ki insiyelerini aldığım Sinem hanımın dedikleri geldi. Doğru hareket, doğru his, doğru düşünce....

Bak bakalım hepsi birbirini destekliyor mu? Düşüncem doğru, hareketimde zorlanıyorum, bu hiç hoşlandığım bir his değil. Evet, ne hissediyorum diye elimi kalbimin üzerine koyduğum anda ağızımdan dökülenler; Lida o ürünü çok istiyorsa daha pahalı bir şekilde bile olsa e ticaret yoluyla alır ama doğru bulmadığı sistem yoluyla bir kişiye alışverişi üzerinden prim verdirmez! Evet, cümle tamamlanır tamamlanmaz ne kadar huzur doldu yüreğim. Demek ki bu olacak hareketim. Nasıl rahatladım. 

Tıpkı o eski hırçın Lidanın tepkileri gibi.. Ya, Lida içe dönmeyi, ne hissettiğine göre hareket etmeyi bıraktı, normalleşme adı altında başkalarına kapılmaya başladı. Baktı ki, hislerini göz ardı ettiğinde daha kolay genel geçer ilişkiler kurabildi. Peki olması gereken ne idi. 

Doğru yanlış yok, olacak olan oluyor zaten; sadece düşüncen hissin ve hareketin birbiri ile bütün olsun.

Eve geldiğimde öğrendim ki, o on beş gün önceki pazarlama taktiklerine kurban gittiğimiz konuda ise çok çirkin bir pürüz ortaya çıkmış. Maddi manevi çirkin... 

İnanırım ki ilahi adalet vardır!