Ana içeriğe atla

12 Aralık 2018

İş olarak yoğun bir Kasım ayı biter bitmez, film koptu gibi oldu. Merkür gerilemesi bitti ya, ondan dedim ama biraz ters oldu galiba. Aralığın bana ilk getirdiği; her ne kadar doğru ve kendime özel kullanmaya çalışsam da, yozlaşmaya başlayan facebook hesabımı dondurmak oldu. Zorlandım açıkçası bir iki gün ama sanılanın aksine aktivite haberlerini alamadığımdan. Sürekli bi etkinlikle karşılaşıp, onu aylık program içine sığdırmaya çalışmaktan yorulmuştum; yenilerden birhaber olmama rağmen ay boyunca yeterince doluyum zaten. 

Tuhaf ama benim için cazip olan şu ki; nerdeyse her gün yeni bir bilgi ile tanışıyorum. En güzeli bilgi benim önüme geliyor; derinleştirmek için yine bir zamana ihtiyaç var tabi. Daha on gün oldu ve kafamda minik bir gelişim paragrafı belirmeye başladı. 

Ben niyeti kelime olarak, sahura kalkıldığında ezan okunurken ''niyet ettim orucumu tutmaya'' derken kullandım ilk; ritüelin bir parçası.. Günlük yaşamda isteklerim olur evet ama nedense niyeti gereksiz buldum. Sonuçta Tanrı beni benden daha iyi tanıyor ve neyi ne için yaptığımı ne için istediğimi biliyor; niyet ettim demek tamamen ekstra.. gerek yok ya.. diye düşündüm hep.

Fakat şu bilgi vardı kafamda: Kutsal kitap dediğim kitabı her ne kadar, anlamak için kendi dilinde okumak gerekse de, kendi dilinde telaffuz edildiğinde özel bir etkisi var. Yani sesteki titreşimin önemini biliyorum. Daa.. inançtaki ritüeller ile günlük yaşamı ayrı tutuğum için sesteki titreşimin önemini kullanmadım hiç. 

Sonrasında aradan geçen on yılın gelişimiyle niyet etmenin önemini fark edebildim. İsteklerinde olabilirliği tahlil edip niyet etmek gerekir. Niyet önemli.

Ve aradan geçti bi beş yıl daha; yaa dile getirdiklerin çok kıymetli, olabilirliği yüksek.. Doğru ya, isteğini dile getirmezsen anlaşılması epey zor. Tabi bir beş yıl daha geçince, bu güne geldiğimde anca niyet etmeyi algılayabildim sanırım. Nasıl niyet etmem gerektiğini bile bilmiyormuşum. Fark ettim, gerekli kaynaklarımı topladım ve zamanla derinleşip öğrenicem; fakat süreci sevdim, biraz daha hızlı olursa tam süper olurdu. 

Bu ara bir de uzaktan takip ettiğim astrolojiye başvurmaya başladım. Evrene kıyasla bi toz zerreciği kadar bile olmayan benin, kendine yaşadığı karmaşasına biraz istatistik ve sembolik kabullerle (gene evrene göre ufakcıkta olsa, bana kıyasla devasa) şahit gezegenler olması, tuhaftır rahatlatıcı.. Biraz öğrenmeye çalışınca da aslında kolay, bilgi akışı güzel bir dönemdeyim anlaşılan. 

Dün akşam tesadüfen vedic astrolojiyle karşılaştım; hem de çok pozitif yanlarından.. Nasıl güzel motivasyon oldu, çok iyi geldi gerçekten. Bir kaç aksilikte varmış aslında; bakıcaz. Çıkan sonuç yazmak oldu bana; çok enteresan.. Daha çook bilgi lazım bana, çook.. Seviyorum bilgi toplamayı da yazmayı da..

Güzel bir ay bu ay, bilgi gelişi yüksek fakat kafam karışık, programı takipte zorlanıyorum. Bulduğum çözümse sabah o gün için yapılacakları madde madde yazmak oluyor; halbuki yazdığım programı gerçekleştirdiğim nadirdir.. 

Niyet önemli.. Öğreneceğim.